Odbyła się debata w Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego, podczas której przedstawiono główne postulaty na 2025 rok. Europosłowie wskazali potrzebę inwestycji w mobilność wojskową, przemysł motoryzacyjny UE czy kolej.
11 lutego 2025 roku Komisja Europejska przedstawiła swój program prac na 2025 rok, wskazując strategię i plan działania mające doprowadzić do budowy silnej i bezpiecznej Europy. Teraz podczas komisji transportowej w PE komisarz Apostolos Dzidzikostas omówił główne inicjatywy polityki transportowej na najbliższe miesiące.
Konkurencyjność motoryzacyjna
Europejskie władze chcą doprowadzić do przywrócenia konkurencyjności przemysłu samochodowego, w związku z czym już 5 marca poznamy plan działania dla europejskiego sektora motoryzacyjnego. Dialog w tej sprawie rozpoczął się już kilka tygodni temu.
Komisarz Dzidzikostas obiecał również przedstawić plan inwestycji w zrównoważony transport po przerwie wakacyjnej. Obejmie on środki mające na celu zwiększenie inwestycji w produkcję paliw alternatywnych i przyspieszone wdrażanie infrastruktury ładowania oraz tankowania.
Europosłowie byli zainteresowani planami na przemysł motoryzacyjny, chcąc uzyskać przegląd zakazów silników spalinowych. Część poparła również rezygnację z nałożenia sankcji na przemysł za niespełnienie warunków CO2 w tym roku. Zwrócono ponadto uwagę na uwzględnienie potrzeb pojazdów ciężarowych, przemysłu części zamiennych i pojedynczych oraz średnich przedsiębiorstw.
Kolej połączy Europę
Komisarz zobowiązał się również przedstawić do końca roku plany na przemysł morski, strategię portową i strategię zrównoważonej turystyki.
Więcej uwagi poświęcił jednak kwestiom kolejowym, zapowiadając, że niebawem przedstawiony zostanie plan połączenia stolic Unii Europejskiej i dużych miast szybką koleją. Ponadto zdradził, że komisja pracuje nad trzema nowymi przepisami, dzięki którym pasażerowie będą mogli kupić bilet trans graniczny jednym kliknięciem i cieszyć się pełną ochroną w przypadku opóźnienia lub odwołania.
W tym przypadku euro posłowie również poparli podejście do turystyki, ale i planów kolejowych, a zwłaszcza do zapowiadanych cyfrowych rezerwacji biletów trans granicznych i do inicjatywy kolei dużych prędkości pomiędzy największymi miastami wspólnoty.
Bezpieczeństwo w Europie
Eurodeputowani debatowali również nad potrzebą odzwierciedlenia nowej sytuacji w Europie po monachijskiej konferencji bezpieczeństwa i zapewnienia większych funduszy na mobilność wojskową w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034.
Apostolos Dzidzikostas zgadzał się z tymi potrzebami i obawami, wskazując, że obecny budżet na mobilność wojskową w wysokości 1,7 mld euro został wydany trzy lata wcześniej, a rzeczywiste zapotrzebowanie wynosi 70 mld euro.
Obiecał również walczyć o zwiększenie funduszy UE na transgraniczne projekty infrastruktury transportowej w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, wskazując na całkowite zapotrzebowanie na finansowanie w wysokości 200 mld euro.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.